uszlachetnanie druku

Uszlachetnianie druku – na czym polega?

Są to procesy produkcyjne polegające na zwiększaniu wizualnej atrakcyjności wydrukowanej grafiki. Wyróżniamy wśród niech takie elementy jak:

  • Foliowanie błyszczące , matowe, soft touch.
  • Lakierowanie UV wybiórcze oraz bybrydowe
  • Tłoczenie
  • Hotstamping
  • Coldstamping
  • Lakierowanie holograficzne

Foliowanie

Proces uszlachetniania druku polegający na foliowaniu zadrukowanych arkuszy, który wnosi dodatkowy wizualny efekt w postaci błyszczącej lub matowej grafiki . Może także przy zastosowaniu folii Soft touch sprawić że opakowanie stanie się miękkie i przyjemne w dotyku. Folie także doskonale zabezpieczają opakowanie przed zarysowaniami czy pęknięciami.

Lakierowanie wybiórcze i hybrydowe

Ten typ uszlachetnienia wzmaga kontrast odpowiednich elementów grafiki – tak, aby podkreślić jakąś wybraną cechę produktu zapakowanego w nasze opakowanie. W połączeniu z folią matową daje unikalny efekt kontrastu z jednoczesnym zabezpieczeniem. Lakierowanie to także może występować w wersji 3D – czyli wypukłe co jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność produktu. W wersji hybrydowej daje efekt rosy i błyszczenia na naszym opakowaniu co także bardzo pozytywnie wpływa na jego wygląd.

Tłoczenie

Nie chcąc stosować specjalistycznych lakierów, ale chcąc np. wyróżnić swoje logo na opakowaniu można zastosować tłoczenie na sucho – wklęsłe lub wypukłe co wniesie nutkę „Premium” do naszego opakowania, zachowując jego naturalny wyraz.

Hot stamping

Hot stamping to proces, w którym za pomocą wysokiej temperatury i ciśnienia nanoszone są metaliczne wzory lub napisy na powierzchnię zadrukowanych lub białych arkuszy. Proces ten może występować wraz z foliowaniem, tłoczeniem oraz lakierowaniem wybiórczym. Zabieg ten jeszcze dodaje do wizualnej strony opakowania efekt złota lub srebra lub jeżeli jest potrzeba także innych kolorów metalicznych
W tej technologii wykorzystywane są specjalne mosiężne matryce, które pod wpływem wysokie temperatury wprasowują w arkusz naniesiony na foli materiał metaliczny o danym kolorze.

Cold stamping

Jest to unikalna technologia nanoszenia całej gamy metalicznych kolorów na arkusz już podczas druku offsetowego. Daje to nieograniczone możliwości projektowe, umożliwiając stosowanie barw metalicznych w dosłownie w każdym punkcie grafiki od cienkich linii i tekstów po całą powierzchnię arkusza, co nie jest możliwe przy użyciu technologii Hot stampingu. Wielkim atutem tej technologii jest to, że efekt dodany dzieje się już podczas druku – w jednym procesie produkcyjnym co znacznie obniża koszty uszlachetnienia i ogromie podnosi wartość wizualną opakowania, gdzie ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia projektanta. Kolejnym atutem tej technologii metalizacji barw jest ekologia – po pierwsze tak wytworzony i zmetalizowany arkusz dalej pozostaje kartonem nadającym się do recyklingu w odróżnieniu od już specjalnie metalizowanych arkuszy foliami PE , które nie mogą być powtórnie przetwarzane jako papier. Po drugie w tym procesie zużywa się o wiele mniej energii elektrycznej, z uwagi na to, że proces ten powstaje od razu z drukiem na jednej maszynie bez udziału wysokich temperatur jak to ma miejsce przy Hot stampingu.

Lakierowanie Holograficzne CAST&CURE

To opatentowana przez KARTON-PAK CIESZYN technologia nanoszenia lakieru UV na arkusz przy zastosowaniu specjalnych folii holograficznych – Uzyskujemy przez to efekt hologramu o dowolnym kształcie w lakierze położonym na arkuszu. Dodatkowo lakier ten może być położony wybiórczo. Zaletą tego uszlachetnienia jest to, że wytworzony hologram nie jest naklejoną folią – jest lakierem o strukturze hologramu co jest bardzo dobrym sposobem na zabezpieczanie opakowania przed podrabianiem ale wnosi także fenomenalny efekt wizualny.