Opakowania kartonowe a ekologia

Dzisiejszy świat zmaga się z wieloma problemami związanymi ze zbyt dużą ilością odpadów. Szczególnie dużym problemem jest nadwyżka produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, które jak wiadomo, rozkładają się bardzo wolno i poważnie zanieczyszczają środowisko naturalne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że proces degradacji tworzyw sztucznych może wynieść nawet 1000 lat. Dlatego zużycie takich opakowań należy mocno ograniczyć, zastępując je funkcjonalnym rozwiązaniem, które jest bardziej przyjazne środowisku, czyli opakowaniami kartonowymi.

Opakowania kartonowe – z czego są wytwarzane?

Kartonowe opakowania powstają z tektury, czyli wytrzymałego produktu papierniczego. Tektura jest formowana z masy papierniczej, która może być pozyskiwana z mieszanki makulatury oraz tkanin i mas włóknistych. Taka mieszanka mas sprawia, że możliwe jest uzyskanie kartonów o różnych grubościach i wytrzymałościach. Dzięki temu kartony są różnorodne więc każdy powinien bez problemu znaleźć wariant odpowiedni dla siebie

Czy tekturowe opakowania to ekologiczny wybór?

Coraz więcej osób jest świadomych tego, jak istotną rolę odgrywa we współczesnym świecie ekologia. Czy kartony tekturowe to rozwiązanie sprzyjające dbałości o środowisko naturalne? Jak najbardziej tak, ponieważ tektura pozyskiwana jest głównie z surowców odnawialnych. Co istotne może być wielokrotnie poddawana procesowy recyklingu i nie będzie traciła przy tym na trwałości i jakości.

Dlaczego jeszcze tekturowe pudełka to ekologiczne opakowania? Otóż w procesie produkcyjnym, gdy powstają opakowania ekologiczne z tektury, nie pojawiają się żadne zagrożenia dla środowiska naturalnego. Produkcja takich opakowań jest całkowicie bezpieczna dla otoczenia nawet w przypadkach, w których odbywa się na skalę masową.

Zużyte i zniszczone opakowania z tektury – co z nimi zrobić?

Opakowania ekologiczne z tektury prędzej czy później ulegną zużyciu lub zniszczeniu i nie będzie można już z nich skorzystać. Co wówczas należy z nimi zrobić? Koniecznie trzeba umieścić je w kontenerach na papier lub w przypadku większej ilości oddać na skup makulatury.

Oddanie zużytego opakowania w odpowiednie miejsce to gwarancja tego, że materiał zostanie ponownie przetworzony i zamieniony na nowe pudełka. Wyrzucanie tektury na wysypiska śmieci eliminuje możliwość ich kolejnego użycia. Co prawda ekologiczne opakowania wyrzucone w nieodpowiednich miejscach nie przyczynią się do degradacji środowiska (co najwyższej zanieczyszczają i szpecą otoczenie), jednak to będzie poważna strata surowca, który jeszcze niejednokrotnie mógłby być z powodzeniem wykorzystany.