Jakie są gramatury kartonu?

Gramatura tektury jest to dokładnie jej ciężar przedstawiony w gramach na metr kwadratowy. W sprzedaży dostępne są liczne kartony różniące się swoją gramaturą. Co ważne, każdy wyrób ma inne zastosowanie.

Czym w zasadzie jest gramatura kartonu?

Gramatura kartonu jest jednym z kluczowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę, wybierając opakowanie tekturowe. Jest to wartość grubości papieru w tekturze, a więc gęstości kartonu. Im większa wartość gramatury, tym większy ciężar tektury, jej wytrzymałość i sztywność. Co za tym idzie, taka tektura jest bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Rodzaje gramatury kartonu

Gramatura kartonów jest najważniejszym parametrem fizycznym, który wpływa na ich wybór. Ze względu na indywidualne potrzeby klientów, na rynku spotkać można tekturę o gramaturze od 280 g/m2 w przypadku tektur trójwarstwowych aż do 1600 g/m2, jeżeli chodzi o tektury pięciowarstwowe. Najczęściej tektury trójwarstwowe mają gramaturę od 350 g/m2 do 600 g/m2. Gramatura tektur pięciowarstwowych wynosi zazwyczaj od 480 g/m2 do 900 g/m2. Do produkcji opakowań wysokiej jakości wykorzystuje się tekturę o gramaturze co najmniej 450 g/m2.

Dlaczego gramatura kartonu jest ważna?

Gramatura kartonu wpływa przede wszystkim na właściwości opakowania, takie jak:

  • sztywność,
  • wytrzymałość,
  • objętość,
  • grubość materiału.

Wyższa gramatura kartonów oznacza większą grubość tektury, co ma znaczenie dla jakości pudełka i jego wyglądu. Właśnie od tego parametru będzie zależeć to, czy karton spełni dobrze swoje zadanie i zagwarantuje wystarczającą ochronę swojej zawartości. Tektura o wyższej gramaturze jest sztywniejsza, grubsza i sprawia wrażenie wyższej jakości. Jest odporniejsza na zginanie, rozerwanie i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto lepiej chroni zawartość przed czynnikami atmosferycznymi, wilgocią itp. Wybór odpowiedniej gramatury pudełka jest szczególnie ważne, w przypadku wysyłki produktów delikatnych czy ciężkich, które wymagają szczególnej ochrony. W przypadku wysyłki przedmiotów ciężkich, o większym gabarycie, najlepiej sięgnąć po mocną tekturę pięciowarstwową o wysokiej gramaturze. W przypadku lżejszych przedmiotów sprawdzą się np. kartony trzywarstwowe o niższej gramaturze.

Prawidłowe zrozumienie tego parametru jest niezmiernie istotne. To od tego zależeć będzie to, czy dany karton sprawdzi się w danej sytuacji. Warto pamiętać, że na jakość pudełka wpływ ma nie tylko gramatura tektury, ale też rodzaj fali tektury czy liczba jej warstw. Wybierając pudełko, należy wziąć pod uwagę wszelkie powyższe aspekty.

Zapraszamy na https://karton-pak.pl/ do zapoznania się z oferta wytrzymałych i solidnych kartonów różnego przeznaczenia.