Specyfikacja techniczna
Niniejsza specyfikacja powstała w celu przybliżenia klientom naszej firmy wymagań technicznych dotyczących przygotowania materiałów do druku offsetowego. Stosowanie się do niej pomoże zaspokoić oczekiwania klienta odnośnie obsługi oraz jakości wykonywanego produktu, a jednocześnie pozwoli na spełnienie standardów produkcji.
1. SPOSÓB DOSTARCZANIA MATERIAŁÓW DO DRUKU
1.1. Materiały w postaci cyfrowej należy dostarczać w następujący sposób
– na najpopularniejszych nośnikach danych cyfrowych formatowanych na systemach PC lub Mac (CD lub DVD), pendrivach, kartach pamięci.
– za pomocą serwerów zewnętrznych zapisanych w postaci linków do ściągnięcia : wetransfer…. itp
– lub przesyłać odpowiednio na serwer FTP:
ftp.karton-pak.com.pl
użytkownik i hasło: prosimy o kontakt
Przy stałej współpracy, istnieje możliwość utworzenia na serwerze konta przypisanego do konkretnego klienta.
Dopuszcza się przesyłanie plików poprzez pocztę e-mail (dtp@karton-pak.pl), o ile wielkość pracy nie przekracza rozmiaru 50 MB.
1.2 Do plików właściwych proponujemy dołączyć pogląd w niskiej rozdzielczości w formacie *.jpg.
1.3. Za termin dostarczenia materiałów cyfrowych uważa się czas dostarczenia kompletnych, niewymagających poprawy materiałów.
2. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA MATERIAŁÓW DO DRUKU
2.1. FORMAT STRONY I SPADY:
Grafika powinna posiadać spady o wielkości co najmniej 3 mm z każdej strony wykrojnika.
Wszystkie ważne elementy graficzne projektu powinny być oddalone od brzegu formatu docelowego (linii cięcia) o min. 5 mm (margines od krawędzi formatu) lub przechodzić w spad
2.2. PASERY, LINIE CIĘCIA, LINIE BIGÓW
Pasery i linie cięcia nie są konieczne –praca musi być umieszczona centralnie na stronie.
2.3. FORMATY PLIKÓW
Preferujemy i zalecamy format PDF w wersji 1.5, zgodny ze standardem drukarskim PDF/X-4 i postscriptowe. Ewentualnie przyjmujemy pliki otwarte (pakiet Adobe od wersji CS6, CorelDRAW do wersji X10) koniecznie z załączonymi czcionkami lub czcionkami zamienionymi na krzywe i linkami do osadzonych elementów. Nie odpowiadamy za błędy powstałe w wyniku nieprawidłowego działania programów i użytych w nich efektów specjalnych.
Inne dopuszczalne formaty:
Po wcześniejszej konsultacji z pracownikiem studia graficznego istnieje możliwość dostarczenia materiałów, w postaci plików otwartych:
AI – wszystkie teksty zamienione na krzywe bądź załączone czcionki
EPS – wszystkie teksty zamienione na krzywe bądź załączone czcionki
CDR – wszystkie teksty zamienione na krzywe bądź załączone czcionki
TIFF – zalecany format zapisu bitmap (proszę uwzględnić uwagi zawarte w punkcie dotyczącym wymagań technicznych zdjęć)
PSD – jw., należy pamiętać o załączeniu czcionek bądź zamianie tekstów na krzywe
Nie przyjmujemy plików formacie Microsoft Word (DOC, DOCX) i PowerPoint (PPT, PPS), Excel (XLS, XLSx), jpg
2.4. KOLORY
Materiały muszą być przygotowane w przestrzeni barwnej (trybie) CMYK.
Zalecamy standard europejski FOGRA39. Kolory dodatkowe (PANTONE), których użycie nie zostało skonsultowane z drukarnią, zostaną automatycznie zamienione na ich odpowiedniki CMYK.
Kolor czarny powinien być uzyskany poprzez użycie tylko czarnego koloru (proszę zwrócić na to uwagę zwłaszcza w programach do grafiki bitmapowej, takich jak Adobe Photoshop – problem powstaje przy konwersji z RGB na CMYKa).
Suma pokrycia farb (total ink) nie powinna przekraczać 300%. Jako „głęboka czerń” proponujemy użycie wartości
C50 M40 Y40 K100.
Czarne obiekty (K100) w miarę możliwości technicznych zostaną nadrukowane (overprint). Nie odpowiadamy za błędy spowodowane nadaniem nadrukowania obiektom w innych kolorach (wypełnienia i obrysy w CMYKu). Nie odpowiadamy za nadanie obiektom innego trybu mieszania niż : zwykły (tryby mieszania za które nie bierzemy odpowiedzialności to mnożenie, rozjaśnienie, ściemnianie, różnica, nasycenie, jasność itd..). Kolor biały nadrukowany w procesie RIPowania zalewany jest kolorem znajdującym się pod nim. Nie jesteśmy w stanie zawsze zauważyć tych błędów w przesłanych do nas materiałach i ich poprawić podczas przygotowywania materiałów do druku.
2.5. ZDJĘCIA
Bitmapy (zdjęcia) powinny być w rozdzielczości co najmniej 300 ppi. Poniżej tej wartości zachodzi utrata jakości obrazu – wyraźna pikselizacja. W przypadku zamiany na bitmapę tekstów lub innych drobnych elementów wektorowych zalecamy rozdzielczość min. 600ppi. Grafiki czarno-białe powinny być zapisane w trybie skali szarości (tj. zawierające tylko kolor czarny). Przesłanie grafiki o niższej rozdzielczości oznacza akceptację na obniżenie jakości danego zdjęcia.
2.6. PISMO I LINIE
Minimalny stopień pisma drukowanego jednym kolorem wynosi:
− dla krojów jednoelementowych 5 pt
− dla krojów dwuelementowych 6 pt
Minimalny stopień pisma drukowanego więcej niż 1 kolorem lub w kontrze wynosi:
− dla krojów jednoelementowych 6 pt
− dla krojów dwuelementowych 8 pt
Najmniejsza dopuszczalna grubość linii to 0,3 pt. Linie wykonane w kontrze lub w więcej niż jednym kolorze powinny mieć grubość nie mniejszą niż 0,5 pt.
2.7. USZLACHETNIENIA : LAKIER WYBIÓRCZY, ZŁOCENIE, TŁOCZENIE
Jeżeli w pracy występuje lakier wybiórczy, tłoczenie, coldfoiling, hotstamping lub wykrojnik należy przygotować je jako kolor spotowy z włączoną funkcją overprint. Nie ponosimy odpowiedzialności za błędy wynikające z nadania innym obiektom w projekcie tych samych kolorów co : siatka wykrojnika, tłoczenie, lakiery (obiekty te zostaną wyłączone w procesie RIPowania i nie znajdą się na wydruku).
2.8. WYKROJNIKI
Linie wykrojnika (grubość 1 pkt/0,3 mm, linia ciągła dla oznaczenia noży, linia przerywana dla bigów) proszę umieścić bezpośrednio na projekcie i nadać im kolor dodatkowy (panton spotowy) oraz nadrukowanie (overprint). Poprawna wersja wykrojnika na który ma być nanoszona grafika to ta wysłana przez nasz dział technologiczny, lub wykrojnik klienta – ale przed projektowaniem grafiki na nim musi być on skonsultowany z naszym działem technologicznym w celu potwierdzenie jego poprawności.
Nasz dział graficzny każdorazowo weryfikuje poprawność przekazanych przez klienta materiałów, jednak nie gwarantuje, iż wszystkie błędy i niezgodności w stosunku do powyższej specyfikacji zostaną zauważone.
Dodatkowe operacje mające na celu dostosowanie plików do zgodności ze specyfikacją i wszystkie zmiany wykonane przez firmę Karton-Pak na życzenie klienta traktowane są jako dodatkowa usługa za opłatą.