Jak bezpiecznie wysyłać produkty lecznicze i medyczne?
Leki i wyroby medyczne to artykuły, które są na ogół dość wrażliwe na oddziaływanie szeregu czynników zewnętrznych, chociażby takich jak promieniowanie UV lub ciepło. Jak zatem przewieźć leki znajomemu lub członkowi rodziny, który ich natychmiast potrzebuje? Czy jest w ogóle możliwe?
Lek lekowi nierówny, czyli jak bezpiecznie wysyłać leki?
Zacznijmy od tego, że nie wszystkie leki wymagają specjalnego traktowania. Dotyczy to zwłaszcza tych wyrobów, które należy przechowywać w warunkach domowych. Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku produktów medycznych, które często mogą być przewożone zwykłym samochodem dostawczym. Takie przypadki można mnożyć, a należą do nich m.in. produkty stomijne, niektóre środki opatrunkowe oraz gazy.
Dlatego przed wysłaniem leku warto:
- zapoznać się z jego charakterystyką i warunkami przechowywania,
- sprawdzić politykę przewozową firmy kurierskiej.
Być może okaże się, że wysyłanie leków i produktów leczniczych nie będzie wiązało się z koniecznością wdrażania specjalistycznych procedur bezpieczeństwa. Niemniej w pozostałych przypadkach będzie to konieczne.
Niska temperatura – konieczna dla wielu przesyłek medycznych
Obrót lekami i produktami medycznymi jest na ogół realizowany przez specjalistyczne podmioty, które posiadają odpowiedni sprzęt, zasoby logistyczne, a także pojazdy dostosowane do przewozu leków i wyrobów medycznych. Istotną rolę odgrywają tu samochody chłodnie, które umożliwiają przewóz preparatów w niskich temperaturach. Proces ten jest na bieżąco kontrolowany i monitorowany, aby w ten sposób uniknąć ryzyka utraty właściwości leczniczych konkretnego produktu.
Wiele osób zastanawia się, jak wysyłać leki kurierem. Jeśli należysz do nich i Ty, to koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii:
- Sprawdź, który kurier realizuje takie usługi.
- Zwróć uwagę na przepisy dotyczącego importu leków w określonych krajach (jeśli decydujesz się na transport międzynarodowy).
Poza tym dostosuj się do procedur stosowanych przez przewoźników oraz kraje docelowe. Przykładem są Stany Zjednoczone, w których obrotem lekami zarządza Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Jeśli organizacja ta dopuszcza dany lek, to trzeba na fakturze handlowej dołączonej do przesyłki umieścić informacje dotyczące m.in. uprawnionego lekarza odbiorcy, postaci leku oraz rodzaju choroby.
Wysyłanie leków – o czym pamiętać?
Jeśli zdecydowałeś się na wysyłanie leków kurierem, to koniecznie sprawdź, czy dany przewoźnik akceptuje obrót środkami medycznymi. Jeśli zbagatelizujemy ten zakaz, mogą nas czekać przykre konsekwencje.
Jeśli istnieje możliwość wysłania leku lub produktu medycznego kurierem, to koniecznie zaopatrzmy się w określone opakowanie, które:
- zapewni maksimum ochrony przed działaniem światła słonecznego, a konkretnie promieniowania ultrafioletowego,
- będzie wyposażone w różnego rodzaju wypełniacze, które ustabilizują preparat medyczny i zapobiegną np. jego rozlaniu,
- zapewni ochronę znajdujących się wewnątrz wyrobów również pod kątem mechanicznym (gruba, wielowarstwowa tektura).
Nasze kartony wysyłkowe przeznaczone są do transportu towarów różnorakich, również leków. Oferujemy zróżnicowane rozmiary, dzięki temu do klienta dotrą te mniejsze, jak i również większe przesyłki kurierskie.
Nie zapominajmy też o dokładnym oznakowaniu przesyłki zgodnie z wymogami stawianymi przez firmę kurierską. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych bliskich zależy od właściwego przygotowania i zapakowania przesyłki.